کنترل دیابت و رژیم های مربوطه

کنترل دیابت و رژیم های مربوطه

افراد مبتلا به دیابت، بیشتر از سایر افراد در معرض بیماری های قلبی و یا سایر اختلالات روانی مانند افسردگی قرار دارند. اما خوش بختانه در بیشتر موارد،  کنترل دیابت و رژیم های مربوطه برای درمان بسیار موثر است .

کنترل دیابت از طریق رژیم غذایی به معنای حذف برخی مواد از سبد غذایی نیست، بلکه به معنای مصرف مواد غذایی سالم و مقوی می باشد. با این کار علاوه بر لذت بردن از غذا خوردن، به کنترل دیابت نیز کمک خواهد شد.

کنترل دیابت و رژیم های مربوطه

کنترل دیابت و رژیم های مربوطه

بهترین رژیم غذایی در کنترل دیابت

افرادی که قصد پیشگیری و یا کنترل دیابت را دارند، بایستی بدانند که نیازی به رژیم غذایی سخت و پیچیده ای نیست، بلکه نکته ای که اهمیت دارد، این است که فرد باید بداند که چه چیزی بخورد و چه چیزی را از رژیم غذایی خود حذف کند. به عنوان مثال، میزان مصرف کربوهیدرات در رژیم غذایی افراد دیابتی مهم می باشد.

کربوهیدرات ها از جمله موادی هستند که بر میزان و سطح قند خون اثر می گذارند، به همین خاطر، افراد دیابتی بایستی مراقب میزان کربوهیدرات مصرفی خود باشند. به همین خاطر، بهتر است مصرف پاستا، برنج، نوشابه گازدار که کربوهیدرات های خالصی هستند، تا حد امکان محدود شوند.

کم کردن وزن، از جمله مواردی است که به کاهش سطح قند خون، کلسترول و فشار خون کمک می کند، در نتیجه، رژیم غذایی در کنار کاهش وزن، یکی از روش های موثر در کنترل دیابت می باشد. حتی افرادی که از دیابت شدید رنج می برند، می توانند این کار را انجام دهند.

انباشته شدن چربی در اطراف شکم، یکی از عمده ترین ریسک فاکتورها در ابتلا به دیابت می باشد، زیرا که چربی های موجود در ناحیه شکم و کبد، با مقاومت به انسولین مرتبط هستند.

هدف از کنترل دیابت از طریق رژیم غذایی، مصرف مواد غذایی طبیعی، و حذف مواد غذایی فرآوری شده و کنسروی می باشد. رژیم غذایی افرادی دیابتی باید محتوی موارد زیر باشد:

  • سرشار از میوه و سبزیجات تازه
  • مواد غذایی سرشار از فیبر
  • مواد غذایی سرشار از پروتئین، مانند تخم مرغ و محصولات لبنی کم چرب
  • چربی های سالم مانند، روغن ماهی

در مقابل، موارد زیر باید از رژیم غذایی حذف، و یا کمتر مصرف شود:

  • چربی های ترانس و روغن سرخ کردنی
  • گوشت قرمز
  • غذاهای کنسروی و فست فودها، به خصوص آن هایی که حاوی مقادیر بالایی شکر هستند
  • محصولات کم چرب که به جای چربی، سرشار از مواد قندی هستند، مانند مواد لبنی فاقد چربی

 

درمان زخم بستردرمان زخم پای دیابتی

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − دو =