درمان زخم

درمان زخم

درمان زخم چه راه هایی دارد؟ در صورتی که یک زخم بعد از مدت ها بهبود نیابد حتی اگر مراقبت های لازم صورت گرفته باشد، درمان های خاص مانند وکیوم تراپی زخم یا انتقال پوست انجام می گیرد. در ادامه مقاله با ما باشید تا درباره انواع روش های درمان زخم توضیحات لازم را ارائه دهیم.
در صورتی که زخمی بیشتر از 8 هفته به طول انجامد و هیچ نشانه ای از بهبود دیده نشود به عنوان زخم مزمن شناخته می شود. این نوع از زخم ها معمولاً در نتیجه خون رسانی و گردش خون ضعیف، دیابت و سیستم ایمنی ضعیف می باشند.

زخم های باز در پایین پاها با نام زخم های پای وریدی شناخته می شوند. همچنین در کنار درمان زخم باید برای کنترل درد ناشی از زخم ها اقدامات مناسبی صورت گیرد.

راه های درمان زخم
راه های درمان زخم

تمییز کردن زخم

معمولاً هنگام تعویض پانسمان زخم، ناحیه زخم با کمک سالین یا محلول آب و نمک تمییز می شود. گرچه در مورد مزایا و معایب انواع مختلف محلول های شست شو و تاثیر آن بر روند بهبود، تحقیقاتی صورت نگرفته است.

دبریدمان زخم

در درمان زخم های مزمن گاهی نیاز به برداشتن بخشی از بافت مرده یا متورم در ناحیه زخم می باشد. به این فرایند دبریدمان گفته می شود.

با کمک گرفتن از ابزاری مانند قیچی یا قاشق تیز یا چاقوی تیز جراحی، بافت مرده برداشته می شود. یک ژل که پایه آنزیم دارد برای تمییز کردن ناحیه استفاده می شود. همچنین می توان از آب با فشار شدید برای تمییز کردن ناحیه کمک گرفت.

مراحل درمان زخم

پانسمان زخم

زمانی که زخم تمییز می شود با پانسمان تمییزی پوشانیده می شود. اکثر زخم ها با کمپرس های مخصوصی مرطوب نگاه داشته می شوند. ولی گاهی از پانسمان های زیر استفاده می شود:
– گاز
– پانسمان های هیدروژل
– پانسمان های هیدروکلوئید
– پانسمان های حاوی نقره یا آلژینات ها
– پانسمان های کفی
در صورتی که زخم مزمن به دلیل گردش خون ضعیف و خونرسانی ضعیف ایجاد شود، می توان از پانسمان های فشاری کمک گرفت. به این ترتیب روند بهبود تسریع می گردد. فشار ناشی از این بانداژ ها به رگ ها کمک می کند تا خون را به قلب برسانند و گردش خون بهبود یابد.

آنتی بیوتیک ها

در صورتی که زخم ها با باکتری عفونی شده باشند به احتمال کمتری بهبود می یابند. بر حسب شدت عفونت، آنتی بیوتیک مناسبی برای فرد تجویز می شود.

آنتی بیوتیک می تواند به صورت پماد باشد که بر روی زخم قرار داده می شود. تحقیقات نشان داده که با استفاده از این پماد های آنتی بیوتیک، زخم در افراد مبتلا به سندرم پای دیابتی سریعتر بهبود می یابد. تاثیر مصرف قرص های آنتی بیوتیک تا کنون مشخص نشده است.

نتیجه گیری

برای درمان زخم  با توجه به شرایط فیزیکی فرد و بیماری های مختلف، می توان راه های مناسبی را برگزید. زخم های مزمن نیازمند رسیدگی بیشتری هستند و باید برای درمان هرچه سریع تر اقدام مناسبی در کلینیک زخم صورت گیرد. امروزه با پیشرفت علم پزشکی راه های موثری برای درمان زخم کشف شده است.

 

برچسب گذاری توسط , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =