درمان آرتروز با اوزون تراپی

درمان آرتروز با اوزون تراپی

تزریق گاز اوزون به داخل زانو باعث کاهش درد در این ناحیه و بهبود عملکرد زانو و کیفیت زندگی در بیماران دچار ساییدگی زانو ( آرتروز زانو ) می شود. در واقع درمان آرتروز با اوزون تراپی یک روش مناسب و مورد استفاده بسیاری از پزشکان می باشد.

آرتروز زانو

آرتروز زانو یک آسیبی است که به آهستگی پیشرفت می کند و در آن غضروف های زانو دچار مشکل می شود. به طور معمول غضروف های انتهایی استخوان ها باعث حرکت نرم و بدون درد مفاصل می شود. اگر به هر علتی این غضروف ها از بین برود، در هنگام حرکت کردن درد ایجاد می شود. در ساییدگی زانو، غضروف نازک و نامنظم می شود که موجب ایجاد علائمی شامل درد مفاصل و خشکی آن می گردد. احساس وجود شن در داخل زانو ممکن است در بیماران مبتلا به آرتروز زانو رخ دهد.

توجه داشته باشید که مفاصلی که به علت فعالیت های مکرر و تحمل وزن همیشه تحت فشار می باشند، بیشتر در معرض ساییدگی زانو قرار دارند.مفاصلی هیپ، دست ها، ستون فقرات به صورت شایع درگیر می شوند. ساییدگی زانو با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا می کنند.

ساییدگی زانو اغلب باعث درد شدید، ناتوانی، کاهش کیفیت زندگی و بار اجتماعی و مالی عمده ای در جامعه می شود. بنابراین محققان اخیرا به روش های درمانی جایگزین از جمله تزریق گاز اوزون در داخل زانو توجه کرده اند .

گاز اوزون یک گاز طبیعی است که از سه مولکول اکسیژن تشکیل شده است و امید های تازه ای برای کاهش التهاب و متعادل کردن رادیکال های آزاد در بدن ایجاد کرده است. این گاز از نظر کاهش درد و بهبود عملکر مفصل زانو و بهبود کیفیت زندگی این بیماران بررسی شده است .

محقیق بررسی های متعددی را بر روی بیماران انجام داده اند . این بررسی ها در هنگام شروع، تزریق چهارم و تزریق هشتم و همچنین در آخرین تزریق از آن استفاده می کنند. در طی این بررسی ها محقیق به تغییرات درد، عملکرد، نشستن، ایستادن و راه رفتن و همچنین دیگر معیار های کیفیت زندگی می پردازند.

در یک بررسی فاصله زمانی بین ایستادن، طی کردن یک فاصله خاص، بازگشتن و نشستن را مورد ارزیابی قرار می دهند . هیچ تفاوتی در دو گروه یاد شده مشاهده نشده است. اما در گروه درمان شده با اوزون نتایج بهتری در ارزیابی درد، عملکرد و سلامت کلی یافت شد که نشان دهنده دوره واضح در این گروه طی دوره درمان می باشد.

همچنین در بررسی کیفیت زندگی نشان داده شد که بیماران درمان شده با اوزون بهبود واضحی در معیار های کیفیت زندگی خود بعد از تزریق چهارم داشته اند.

محققان در طی این بررسی به این نتیجه رسیده اند که اوزون درمانی به بیمار کیفیت بهتری در زندگی به همراه درد کمتر می دهد. همچنین اوزون قادر است که جراحی تعویض مفصل را به تعویض بیاندازاد. اوزون درمانی یک وسیله برای پزشک است که توسط آن درد را کاهش داده و یا به کنترل آن کمک کنند.

محققان می گویند که به بررسی های بیشتری برای ارزیابی نتایج و نشان دادن توانایی اوزون درمان به عنوان یک درمان جایگزین می باشد.

کلینیک زخم

کلینیک درمان دیابت

برچسب گذاری توسط , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 3 =